Кімнатний каламондин цитрофортунелла в домашніх умовах
Підрубрика |
|
Цитрус каламондин цінується за свою декоративність, морозостійкість і невибагливість до умов вирощування. Ця рослина добре приживається в квартирі на підвіконні. Його розміщують в оранжереях, теплицях, на лоджіях і південних вікнах.
Каламондин в домашніх умовах досягає висоти не більше 1 м. Дерево вирощують в горщиках і контейнерах. При правильному догляді цитрофортунелла радує око своїм зовнішнім виглядом, рясно цвіте і плодоносить круглий рік.
Можна їсти плоди цитрофортунелла каламондин?

Плоди каламондина цітрофортунелли їстівні, їх їдять у свіжому вигляді, але на відміну від інших цитрусових вживати цей фрукт краще разом з шкіркою. На смак каламондин мандарин може бути кислим і гіркуватим. Солодка шкірка пом'якшує гіркоту і робить смак плоду кисло-солодким.
Зимове утримання і температурний режим
Незважаючи на те, що рослина морозостойко, вирощувати його краще в теплих умовах, при температурі 20-250С, з вологістю повітря близько 70%. Сильної спеки, також, як і надмірно низьких температур цитрус не переносить. Коріння і крона дерева повинні перебувати в однакових температурних умовах. Якщо температура в зоні кореневої системи нижче, ніж у зоні крони, коріння не будуть встигати поглинати вологу, інакше коріння поглинуть її занадто багато. Така різниця призведе до стресу рослини і опадання листя.
У разі якщо коріння поглинуть велику кількість вологи, яку не зможуть спожити листя, розвинеться водянка: на нижній стороні листа з'являться тверді нарости. Після цього захворювання зовнішній вигляд листя не відновлюється.
Взимку, щоб дерево відпочило, його прибирають приміщення (лоджію або теплицю) з температурою 10 - 150С. При зимівлі в теплій квартирі підвіконня відгороджують від кімнати щільною плівкою, щоб усередині встановилася необхідна температура. Відпочинок триває з листопада до середини лютого. До початку березня рослина прокидається. Провівши зиму в стані спокою, дерево починає активно рости і плодоносити. При відсутності прохолодної зимівлі кімнатний каламондин живе не більше 4 років, швидко виснажується і гине.
Цвітіння домашнього цитруса починається на початку весни, плодоношення настає в кінці вересня. Визрівання плодів триває 5-9 місяців. Плоди можуть висіти на дереві до наступного врожаю.
Догляд за цитрофортунеллой каламондин в домашніх умовах: як поливати
Як і будь-яке кімнатна рослина каламондин цитрофортунелла вимагає регулярного догляду, який передбачає своєчасні пересадки, підживлення, полив, підтримання певної температури, вологості повітря та освітленості.
Як поливати каламондин? Це питання при вирощуванні даної культури важливе, оскільки це тропічна рослина потребує рясних поливах і обприскуванні. Однак слід пам'ятати, що застій вологи негативно впливає на кореневу систему і розвиток дерева, тому його поливають у міру підсихання земляної грудки. Полив здійснюють теплою, відстояною водою без хлору. Взимку спостерігають за станом грунту в горщику, стежать за тим, щоб вона не пересихала. В період відпочинку вода для поливу повинна бути прохолодною, щоб рослина не «прокинулося» раніше часу.
Цілий рік цитрусовому дереву забезпечують хороше освітлення без прямих сонячних променів. Ідеальне освітлення влітку можна створити, розмістивши горщик на підвіконні з виходом на південний захід або південний схід. Взимку краще прибрати цітрофортунеллу на північну сторону або в півтінь. У теплу пору рослина виносять на вулицю, але розміщують його далеко від прямих сонячних променів. Якщо залишити каламондин на сильному сонці, листя незабаром почнуть жовтіти і опадати. Крім того, через нагріті сонцем стінки горщика корені можуть отримати опік, внаслідок чого порушиться температурний баланс коренів і крони. Недолік вологи і надлишок світла негативно впливають на плодоношення культури. Ознакою нестачі світла є поява надмірно великих листя, а також пожовтіння і опадання листя. При дуже яскравому освітленні листя стають блідими або знебарвлюються.
Восени, при поверненні каламондина на колишнє місце в деяких випадках спостерігається рясний листопад, що є реакцією рослини на різку зміну умов.
Рослина цитрофортунелла каламондин, догляд за якими здійснюють у відповідності з рекомендаціями, потребує регулярної підгодівлі мінеральними добривами. Підгодівлю проводять 1-2 рази в місяць. Поживні речовини потрібні кореневої системи і надземної частини рослини, тому добрива розчиняють у воді і за допомогою пульверизатора обприскують дерево. При нестачі поживних речовин рослина може захворіти і ослабнути. Особливо важлива підгодівля в період активного росту і цвітіння. Інтенсивність підгодівлі залежить від віку і стану цитруса.
Підгодовуючи рослина, слід пам'ятати, що надлишок добрив призводить до опіку коренів і неправильного розвитку культури, а іноді до її загибелі. Надлишок добрив зазвичай проявляється на листках: по краю листка утворюється суха кромка. Для того щоб уникнути передозування, рекомендується використовувати спеціальні комплексні добрива з мікроелементами для цитрусових, наприклад, «Сад чудес - Лимон», «Планета квітів», «Квіткове щастя» та інші.
Не можна підгодовувати сильно обсипаються дерево, так як підгодівля, вироблена в цей час, може нашкодити рослині.
Обрізка каламондина в домашніх умовах
Догляд за каламондином в домашніх умовах включає в себе правильне формування крони.
Для того щоб сформувати красиву і компактну крону, спочатку формують штамб висотою 20-25 см, вгорі штамба розташовують скелетні гілки, потім формують гілки вищого порядку. З появою гілок четвертого порядку формування крони вважається закінченим.

Обрізка каламондина в домашніх умовах проводиться на початку лютого. Влітку вкорочують довгі і жируючі пагони.
Сформувати симетричну крону дерева можна наступним способом: щодня повертати горщик на 1-2 градуси навколо своєї осі.
Щоб листки були свіжими і яскравими, проводиться регулярне обприскування крони теплою водою.
Пересадка каламондина після покупки
Молодим особинам каламондина після покупки потрібно пересадка, так як торф'яний грунт, у якому продавалося рослина, швидко висихає, а обплітають ком коріння піддаються перегріву. У ранньому віці цітрофортунеллу пересаджують щороку, оскільки коренева система дерева швидко розвивається. Дорослі особини пересаджують раз в 3-4 року. Крупноміри не пересаджують, а лише замінюють верхній шар грунту.

Для пересадки знадобиться великий, місткий горщик, оскільки, не дивлячись на компактні розміри, ця культура має розгорнуту, розгалужену кореневу систему.

Пересаджують дерево шляхом обережного перевалки, без зміни грунту і промивання коренів. В якості посадкового грунту використовується суміш з торфу, дернової і листової землі, піску, гнойового перегною. На дні горщика роблять високий шар дренажу. Грунтова суміш повинна бути слабокислою або нейтральною. Можна взяти готовий грунт для цитрусових культур. Перед використанням субстрат піддають тепловій обробці для знищення личинок різних шкідників, бактерій і грибків.
Рихлити ґрунт треба дуже обережно, щоб не пошкодити кореневу систему.