Красносмородинная попелиця (Cryptomyzus ribis)
Тип шкідника: Шкідник смородини та аґрусу
Ряд: рівнокрилих - Homoptera
Сімейство: попелиці - Aphididae
Зустрічається повсюдно. Пошкоджує аґрус, чорну, червону і білу смородину, троянду.
Безкрила партеногенетичная самка довжиною 2,2-2,3 мм, лимонно-жовта, вусики більше тіла; хвостик білий, трубочки циліндричні, довше хвостика. Крилата самка довжиною 2,4 мм, сіро-коричнева. Личинки зелені.
Зимують запліднені яйця на молодих пагонах смородини. Відродження личинок відбувається навесні, на початку розпускання перших листків. Личинки селяться на молодих листках з нижнього боку. Приблизно через два тижні вони перетворюються в партеногенетических самок. Розмножуються живорождением. Через 2-3 покоління, до закінчення приросту і огрубіння листя (частіше наприкінці червня-початку липня) з'являються самки, які перелітають на рослини з сімейства губоцвітих, де, народжуючи живих личинок, продовжують свій розвиток до кінця літа.
В кінці серпня-вересні самки статеноскопы, що з'явилися, повертаються на смородину і відроджують личинок, які розвиваються у самців і самок. Запліднена самка відкладає 5-10 зимуючих яєць. Внаслідок живлення попелиць на верхній стороні пошкоджених листків утворюються вишневочервони галі. Крім описаних видів смородину і агрус можуть пошкоджувати: велика смородинна попелиця, смородинная листова попелиця та ін
Чисельність попелиць знижує значна кількість хижих комах, частина з яких наведені крыжовниковой попелиці.
Заходи захисту. Ранньовесняна (до набрякання бруньок обробка кущів смородини й аґрусу). Економічний поріг шкодочинності: до цвітіння - від 15 до 50% заселення попелицями листових і плодових бруньок; після збору ягід - 3-5 колоній на 100 верхівкових пагонів У разі перевищення ЕПШ - обприскування інсектицидами При співвідношенні попелиць і хижаків 40...80:1 застосовувати афициды недоцільно.