Смородинова почковая моль (Lampronia capitella)
Тип шкідника: Шкідник смородини та аґрусу
Ряд: лускокрилі - Lepidoptera
Сімейство: молі - Incurvariidae
Зустрічається повсюдно. Пошкоджує червону, білу, рідше чорну смородину.
Метелик з розмахом крил 13-16 мм; передні крила жовто-бурі з пурпурним відтінком, на кожному крилі три яскраві плями; голова жовтий; задні крила сіро-коричневі, з довгою бахромою. Яйце розміром 1-1,2 мм, біле. Гусениця першого віку червона, середнього віку - жовто-коричнева, яка завершила розвиток, брудно - зелена; довжиною 9-12 мм, на тілі дрібні бородавки зі світлими волосками; голова і грудний щиток чорні, блискучі, анальний щиток - іржаво-сірий. Лялечка - 8-10 мм, світло-коричнева.
Зимують гусениці першого віку в щільних білих коконах під відсталою корою біля основи старих пагонів і пеньків. Після першої линьки гусениці піднімаються до верхівок гілок, які вдень відчутно нагріваються. Вихід гусениць збігається за часом з фенофаз розсування ниркових лусочок і триває 5-8 діб. Гусениці вгризаються в середину нирок, де й живляться. Всередині першої пошкодженої нирки гусениці линяють тричі і переходять на сусідні нирки. Одна гусениця за час свого розвитку пошкоджує 4-7 нирок. Пошкоджені бруньки не розпускаються і засихають, рідше дають потворні листя.
В кінці квітня-початку травня, в період висування бутонів - на початку цвітіння гусениці заляльковуються у підстави кущів, рідше всередині нирок. Через 10-12 діб вилітають метелики, які з допомогою яйцеклада відкладають по одному яйцю на територію зеленої ягоди. Плодючість - 50-60 яєць. Гусениці, відродилися через 6-8 діб, протягом декількох діб живляться всередині ягід насінням, після чого переходять у місця зимівлі. Генерація однорічна.
Заходи захисту. Вирізування сухих пагонів, старих пнів, збирання і спалювання рослинних залишків. Обробка інсектицидами в разі наявності 3-5 гусениць, перезимували на один кущ.