Смородинова стеклянница (Aegeria tipuliformis)
Тип шкідника: Шкідник смородини та аґрусу
Ряд: лускокрилі - Lepidoptera
Сімейство: стеклянницей - Sesiidae
Зустрічається повсюдно. Пошкоджує всі види смородини, бересклет, малину, аґрус, рідше ліщина, граб.
Метелик з розмахом крил 23-25 мм, крила склоподібні, по зовнішньому краю передніх крил проходить облямівка оранжевого кольору вусики зверху чорні, тіло в синьо-чорних лусочках; черевце самки з трьома, а самця - з чотирма жовтими смугами, на верхівці черевця пензлик з синьо-чорних волосків . Яйце овальне, блискуче, жовтувате. Гусениця довжиною 20-25 мм, біла, з коричнево-бурою головою і жовтуватими грудним і анальним щитками, потиличний щиток двічі роздільний.
Зимують гусениці всередині пагонів молодших віків - в однорічних пагонах, останнього віку - у багаторічних гілках. У фенофаз зеленого конуса у смородини гусениці відновляють харчування, вигризаючи середину пагонів, спускаючись до їх основи.
Гусениці заляльковуються в травні, в кінці ходу, завчасно вигризаючи излетные отвір. Через 10-15 діб вилітають метелики. Вони літають у червні, додатково живлячись нектаром квіток. Самка відкладає яйця по одному в рани, тріщини кори пагонів, біля основи бруньок. Плодючість - 40-50 яєць. Гусениці, які народилися через 10-12 діб, проникають у втечу через механічні ушкодження, рідше через кору здорового втечі. Гусениці, які досягають до осені останнього віку, завершують розвиток за один рік, інші розвиваються за дворічним циклом, переживаючи дві зимівлі.
Пошкодження призводять до в'янення листя і повної загибелі втечі. Пошкоджені пагони добре помітні в період дозрівання ягід.
Більшою мірою пошкоджуються ті сорти смородини, мають схильність до розтріскування кори пагонів. Гусениць стеклянницей заражають, бракониды та ін.
Заходи захисту. Вирощування стійких сортів. При догляді за ягідниками слід уникати механічних пошкоджень кори пагонів. Перед цвітінням - вирізування і спалювання всіх заселених і ослаблених пагонів смородини. Економічний поріг шкодочинності - 3% пошкоджених пагонів на молодих посадках, 5% - на старих. У період відродження личинок застосовують інсектициди. Обприскують через 10-12 діб після закінчення цвітіння і другий - після збору врожаю.