Бурякова мінуюча муха (Редомуиа betae)
Тип шкідника: Шкідник цукрових буряків
Ряд: двокрилі-Diptera
Сім'я: квіткові мухи-Anthomyidae
Поширена в усіх районах бурякосіяння, більш численна в західному лісостепу. Пошкоджує буряки, лободу, лободу білу, шпинат, блекоти, дурману.
Імаго розміром 6-8 мм, черевце темносерое, з боків червонувате, вкрите темно-бурими короткими щетинками; переднеспинка темно-сіра, вкрита короткими темними щетинками, голова напівкругла, з великими червоними очима; очей на потилиці три; ноги темні, вертлуг, стегно і гомілку коричневі.
Яйце розміром 0,5-0,8 мм, овальне, молочно-біле, з опуклою скульптурою з ромбовидних граней. Личинка безнога, жовто-біла, м'ясиста, довжиною 6-8 мм, тіло вкрите поперечними зморшками, на кожному сегменті ряди шипиків, з допомогою яких личинки пересуваються; передня частина загострена і озброєна однією парою сильно хитинизированных ротових гачків чорного кольору, задня-з рядами трикутних зубчиків і двома дыхальцами, кожне з яких має три отвори. Пупарий овальний, розміром 4-6 мм; відразу після утворення жовто-чорного кольору, потім темніє і перед вильотом мухи стає чорно-бурими; передній кінець трохи звужений, на задньому є дихальця у вигляді дрібних виростів.
Зимують личинки в пупарії в ґрунті, на глибині 3-10 див. Головне місце зимівлі-поля з-під цукрових буряків, де зазвичай зосереджується 50-70% шкідників. Заляльковуються у квітні, років мух відбувається в травні-червні. Підвищена вологість ґрунту сприяє прискореному виходу мух. Мухи додатково живляться нектаром квітів, воліючи зонтичні рослини різними солодкими виділеннями і п'ють краплинну воду. Через 6-9 діб починається відкладання яєць. Самка відкладає по 3-6 яєць правильними рядами на нижню поверхню листка.
Період відкладання яєць розтягнутий і закінчується в кінці червня. Плодючість становить 50-100 яєць. Через 3-6 діб народжуються личинки, які проникають під шкіру листа, де харчуються паренхімою. Личинки розвиваються 7-20 діб, проходячи за цей час три періоди. У разі нестачі корму личинки переходять на інші листки, протачивая хід під шкіркою живців і стебла. Завершивши розвиток, личинки залишають листя і заляльковуються в пупарії у верхньому шарі грунту. Через 14-18 діб (кінець червня) виходять мухи другого покоління, розвиток яких відбувається в більш стислі терміни.
Розвиток одного покоління триває 30-40 діб. Залежно від зони і погодного режиму року муха розвивається в двох-чотирьох поколіннях. Личинки останньої генерації шкідника переходять у грунт, утворюють несправжній кокон і залишаються там до весни. У посушливу погоду і при високій температурі в літній період (+40 °С) спостерігається масова загибель личинок або їх діапауза. Сприятливі умови для масового розмноження мінуючої мухи-тепла осінь суха, тепла весна і досить вологе і тепле літо. При живленні личинки молодших віків роблять в тканинах вузькі ходи, старших вікових груп-широкі ходи.
Міни декількох личинок зливаються і утворюють великі пухоподобные порожнини. Значно пошкоджені листки жовтіють і засихають. Особливо небезпечні пошкодження буряків у фазі «вилочки» і перші пари справжніх листків. Внаслідок ушкоджень знижуються маса і цукристість коренеплодів.
Чисельність бурякових мінуючих мух зменшують понад 60 видів хижаків і паразитів. Личинок і лялечок знищують жуки стафилины, жужелиці, хижі мухи і трипси. Мухами під час польоту харчуються ластівки і стрижі.
Заходи захисту. Глибока зяблева оранка бурячищ. Розпушування грунту в міжряддях у періоди масового залялькування личинок мух. Знищення бур'янів. Застосування системних інсектицидів при перевищенні економічних порогів шкодочинності шкідників з урахуванням розвитку рослин буряків.