Вишнева муха (Rhagoletis cerasi)
Тип шкідника: Шкідники плодових культур
Ряд: двокрилі - Diptera
Сімейство: мухи - Tephritidae
Зустрічається повсюдно. Пошкоджує черешню і вишню.
Муха темно-бура, майже чорна, голова і грудний щиток світло-оранжеві, на спині дві поздовжні жовті смуги, зелені очі; стегна чорні, гомілки і лапки світло-оранжеві; крила прозорі, з чотирма бурими поперечними смугами, довжина самки 4-5,3 мм, самця - 2,9-4 мм. Яйце розміром 0,7 мм, жовто-біле, довгасте, загострене з одного і ледь притуплене з іншого кінця. Личинка завдовжки 6-7 мм, білий з легким жовтуватим відтінком, безнога, звужена до головного кінця, на передньому кінці два хитинизированных гачки ротоглоточного апарату. На задньому кінці два дихальця у вигляді виступаючих трубочок. Лялечка довжиною 3-4 мм, біла, вільна. Несправжній кокон розміром 3,5-4,5 мм, брудножовтий, бочкоподібний.
Зимують лялечки в несправжніх коконах у ґрунті на глибині 3-5 див. Вихід мух навесні починається при сумі ефективних середньодобових температур понад 10 °С в грунті на глибині 5 см для степових районів - 220 °С, для лісостепових - 230 °С; триває 20-28 діб. Самки вилітають з недорозвиненими статевими продуктами, додатково живляться цукристими виділеннями листових блішок, попелиць, краплями соку, виступаючі з тріщин стовбурів, пошкоджених листя і плодів. Через 2-3 доби після виходу відбувається спарювання, а через 7-13 доби починається відкладання яєць. Самка відкладає яйця по одному під шкірку плодів черешні і вишні, які починають визрівати.
Плодючість - 70-150 яєць. Через 7-10 діб відроджуються личинки, які протягом 15-25 діб живляться м'якоттю плодів навколо кісточки. Завершивши розвиток, личинки залишають плід, падають на землю, заглиблюються в поверхневий шар ґрунту і утворюють пупарії. Через 5-6 діб перетворюються на лялечок і залишаються до весни наступного року. За рік розвивається одна генерація. У частині популяції діапауза лялечок може тривати два і навіть три роки.
Пошкоджені личинками плоди втрачають блиск, на них з'являються западини, м'якоть розм'якшується і загниває. Найбільш сильно пошкоджуються плоди сортів черешні і вишні середніх і пізніх строків дозрівання. Частина шкідників гинуть від грибних, вірусних і бактеріальних хвороб. Роль хвороб зростає в роки з підвищеною кількістю опадів в осінній і весняний періоди.
Чисельність вишневої мухи знижує ряд ендопаразитів, значна частина яких відноситься до сімейства мух тахін.
Заходи захисту. Під час закладки саду слід віддавати перевагу ранньостиглих сортів черешні і вишні, які менше пошкоджуються вишневою мухою. Осіння та весняна обробка грунту в міжряддях і пристовбурних кругах. Якщо в попередньому році личинками вишневої мухи було пошкоджено більше 2% врожаю, потрібно через 10-12 діб після початку вильоту мух провести обприскування дерев інсектицидами.