Боротьба з хворобами огірків
Боротьба з хворобами огірків залишається актуальною для городників тих регіонів, у яких відзначається переважне вирощування цього овочу в умовах захищеного грунту. При найменших порушеннях агротехніки і правил догляду виника численних хвороби огірка. Це можуть бути коренева гниль, борошниста роса, оливкова плямистість, бактеріоз і багато іншого.
Хвороби огірків та їх лікування: аскохітоз огірка
Хвороби огірків і їх лікування вимагають ретельної попередньої діагностики. Аскохітоз огірка - це одне з найнебезпечніших захворювань огірка. Воно проявляється у вигляді всихання стебла з появою темних прободений (поздовжніх розтріскувань), що особливо небезпечно в прикореневій частині. На уражених місцях видні дрібні точки пикнидиального спороношення. Конидиеспоры розлітаються по повітрю, викликаючи ураження здорових рослин повсюдно або здорових частин рослини. Джерелом інфекції може бути насіння, рослинні рештки в ґрунті, а також уражені частини вже висаджених рослин. Захворювання є системним, тобто інфекційне початок розвивається всередині рослини. Патоген зберігається на рослинних залишках в основному у вигляді пикнид. Можлива також і насіннєва інфекція. В останньому випадку хвороба розвивається від кореневої шийки вгору по стеблу, викликаючи всихання його окремих частин і елементів. Якщо ж умови вирощування огірка опиняться в цілому несприятливими, то інфекція піде не тільки вгору, але і вниз по кореню, викликаючи кореневі гнилі, що призводить до швидкої загибелі рослин. Шкодочинність аскохітозу виражається в всихання листя і стебел, що призводить до скорочення періоду плодоутворення і до падіння врожаю.
Розвитку хвороби сприяє висока вологість повітря на тлі загального ослаблення рослин, при цьому період інкубації може становити 4 дні. При інтенсивному розвитку аскохітозу на кінчиках плодів з'являється сірий міцеліальний наліт, який помилково приймають за сіру гниль. Насправді ослаблені аскохітозом рослини, і зокрема плоди, уражаються вторинною інфекцією у вигляді спороношення сапротрофных грибів з роду Пенициллиум або з роду Ботритис.
Нерідко на уражених аскохітозом рослинах огірка помітно поява каламутних крапель ексудату, викликаних вторинним ураженням огірка бактеріями з роду Эрвиния.
Для боротьби з патогеном використовують, як правило, спеціальні пасти, що містять контактні препарати (Ровраль і Стробілуріни). Пасту наносять на уражене місце з захопленням здорової частини рослини, і тим самим впливають не тільки на патогенна початок, але і перешкоджають утворенню спор (споруляции), що буде перешкоджати поширенню спор в теплиці.
Боротьба з хворобами огірків: борошниста роса на огірках
Боротьба з хворобами огірків включає в себе заходи, спрямовані на забезпечення умов, при яких не розвивається борошниста роса. В основному борошниста роса огірка вражає рослини у відкритому і захищеному грунті. Хвороба проявляється на листках гарбузових культур у вигляді білого або сіруватого нальоту з грибниці патогена спочатку окремими осередками на верхній і нижній стороні листа. Потім вони, зливаючись, поступово поширюються по всій площі аркуша. В першу чергу уражаються молоді листки. Листя закручуються догори, засихають і відмирають, асиміляція порушується, і, в кінцевому рахунку, рослина гине.
Збудник хвороби зберігається на уражених рослинних рештках, з яких відбувається первинне зараження у вигляді сумкоспор. Вторинними джерелами інфекції є хворі рослини, з яких розлітаються конидиеспор. За період вегетації патоген дає до 5 поколінь.
Хвороба активно розвивається при високій вологості повітря (90 % і вище) і різких коливаннях температури(від 15 °C до 27 °C). У теплицях при протягах інфекція досить швидко поширюється, викликаючи зараження нових рослин. Надмірне внесення азотних добрив, загущенность посадок, полив холодною водою лише посилюють розвиток хвороби.

Заходи щодо захисту від цієї хвороби зводяться до знищення рослинних залишків, до правильної посадки (не більше 3 шт./м2), до оптимальному внесенню добрив, дотримання режимів вирощування, особливо по температурі і вологості. При появі перших ознак хвороби треба обприскати рослини настоєм коров'яку: на 10 л теплої води (25 °C) беруть 1 л кашкоподібного коров'яку і 1 ст. ложку сечовини. Все ретельно перемішати, процідити і ввечері обприскати рослини з обприскувача.
Настій коров'яку можна приготувати й іншим способом. Для цього треба 1 частина злегка підсушеного коров'яку (вчорашнього), взятого з тонким шаром грунту, залити 3 частинами води, витримати три доби в теплому місці (поки не з'являться бульбашки), процідити, розвести в три рази і обприскати рослини так само ввечері.
При сильному розвитку хвороби проводиться обприскування рослин препаратом Топаз, к. е. (0,025 % робочим розчином).
Захист огірків від хвороб: несправжня борошниста роса огірків
Не менш пильної уваги потребує захист огірків від хвороб. Серед них зустрічається помилкова борошниста роса огірків (пероноспороз). Це одна з найнебезпечніших хвороб огірка. Вона проявляється спочатку в умовах відкритого грунту, особливо в роки з вологою нестійкою погодою, зокрема з різко мінливих добовим ходом температури протягом 5 діб (повітря 25 °C і вище, а вночі 12 °C), а потім вона виявляється в спорудах захищеного грунту. Зняття поліетиленової плівки з укриття в цей час, випадання холодного дощу і полив холодною водою, - все це призводить до ураження рослин у парниках і укриттях, а також до подальшого посилення хвороби.
На листках ознаки хвороби проявляються зверху у вигляді жовтуватих незграбно-округых плям, а з нижньої сторони - у вигляді білувато-сіруватого нальоту з органів спороношення гриба. Дозрілі спори підхоплюються повітряними потоками, розносяться по всьому об'єму грядки, укриття або теплиці, і викликають зараження нових листя і нових рослин. Незабаром листя зморщується, буріють, засихають і опадають. При підвищеній вологості повітря, особливо в теплицях, хвороба також виявляється у вигляді загнивання листя.
Шкодочинність хвороби виражається в передчасного відмирання листків, з-за чого період плодоутворення різко скорочується, що природно призводить до зниження продуктивності рослин і до падіння врожаю. При перших ознаках хвороби поливи і підживлення припиняють (7 днів їх взагалі проводити не слід), а рослини треба обприскати оксихомом (2 таблетки або 20 г на 10 л води).
Можна активно стримувати розвиток хвороби шляхом обприскування біологічним препаратом - псевдобактерином (різоплан) - по розсаді і на початку плодоношення (2 ст. ложки на 10 л води) в послеполуденное час. Інфекція зберігається на рослинних залишках до 7 років, тому треба ретельно прибирати рослинні залишки, а також знищувати кожну частинку. Бажано також парники і укриття для огірків повертати на попереднє місце вирощування не раніше, ніж через 7 років.
Антракноз огірка
Антракноз огірка. Хвороба проявляється на всіх надземних органах рослин огірка в будь-якому віці як у відкритому грунті, так і в теплицях. На листках утворюються округлі розпливчасті жовтувато-коричневі плями, які після висихання фарбують. У вологих умовах на плямах можуть утворюватися рожеві подушечки з органів спороношення гриба (конідій). На стеблах і черешках плями у вигляді виразок, вдавлені та довгасті, - саме в цих місцях стебло часто надломлюється, у результаті чого рослина гине. На плодах плями вдавлені, спочатку вони дрібні, але по мірі збільшення вони перетворюються у виразки, розташовуючись на огірку концентричними колами. Шкодочинність антракнозу проявляється в зниженні площі асиміляції і випадання рослин, що призводить до зниження врожаю і погіршення якості продукції.

Розвитку антракнозу сприяють висока вологість повітря (90 % і вище) і висока температура (до 27 °C). В цьому випадку ознаки хвороби починають проявлятися вже через 4 дні. При зниженні вологості повітря розвиток хвороби гальмується, а при вологості повітря 55 % і нижче зараження не відбувається взагалі.
Пряме сонячне освітлення також різко затримує розвиток інфекції, тому інфекція найчастіше виявляється в загущених посадках і затінених місцях.
Збудник інфекції зберігається на рештках рослин, тому теплиці і грядки треба ретельно від них прибирати з подальшим їх спалюванням.
Також почала інфекції виявляються і в насінні, заготовлених з хворих рослин. Тому насіння слід брати тільки із здорових рослин, або купувати їх у спеціалізованих магазинах.
Захисні заходи тут в основному такі ж, як і проти борошнистої роси, пероноспорозу та аскохітозу.
Бактеріоз огірка
Бактеріоз огірка (кутаста плямистість). Збудники інфекції (бактерії з роду Псевдомонас) вражають всі надземні органи протягом усього вегетаційного періоду. Особливо сильно хвороба проявляється в плівкових теплицях або під плівковими укриттями. На листках з'являються кутасті плями, обмежені жилками. Спочатку вони як би маслянисті, а потім стають светлобурыми. На нижній стороні листа в місцях плям з'являються крапельки каламутній рідини (помутніння обумовлено скупченням бактерій). Під час дощу чи неправильного поливу бактерії з бризками розлітаються по іншим листю і рослинам, що може привести до масового ураження посадок. Під час вегетації бактерії поширюються також з допомогою вітру і комах. Патоген проникає в рослину через природні ходи (наприклад, через продихи) або через дрібні ранки, нанесені, в тому числі, і комахами.

В сухих умовах крапельки з бактеріями підсихають, і плями стають як би покритими белесоватой скоринкою (мертва тканина при цьому під нею може випадати). На черешках листків і на стеблах утворюються коричневі поздовжні плями, що призводить до припинення росту, до опадання листків і до надлому стебел. На плодах виникають неглибокі водянисті безбарвні плями, які незабаром перетворюються в округлі виразки. У них у вологих умовах також помітні каламутні крапельки. Уражену ділянку не розростається, плід стає потворним.
Шкодочинність виражається у випаданні сходів (вони перегнивають), в різкому зменшенні площі фотосинтетичної поверхні і, як наслідок, погіршення процесів асиміляції, відставанні зростання, а також у зниженні врожаю і погіршенні якості плодів. Збудник інфекції зберігається на рослинних рештках на поверхні грунту. Якщо залишки закопати або заорати, то вони швидше згнивають, викликаючи загибель бактерій.
Оливкова плямистість огірка
Бура або оливкова плямистість огірка. Ця хвороба вражає плоди різного віку, особливо в плівкових теплицях. На них з'являються округлі, поглиблені плями (виразки) спочатку жовтуватого, потім чорного кольору, плоди викривляються, втрачають товарний вигляд.
Хвороба сильно розвивається при періодичному падінні температури в теплиці до 17 °C і при високій вологості повітря (92-97 %). Приміром, у відкритому грунті ознаки хвороби зазвичай з'являються до кінця вегетації при сильному похолоданні і появу рясної роси.
Інфекція зберігається на рослинних рештках, у ґрунті, на внутрішніх перекриттях теплиць, на інвентарі.
Стримує хвороба, а при ретельному виконанні не допускає появи хвороби. Наступний комплекс заходів: чергування культур (культурооборот). Знищення рослинних залишків; щорічна дезінфекція теплиць (шашками або сіркою - 100 г/м3); видалення плодів з першими ознаками хвороби; підтримання температури в теплиці з моменту висадки розсади на рівні не нижче 18 °C; при провітрюванні категорично не можна допускати протягів.
Коренева гниль огірка: лікування
Кореневі гнилі огірка. Від цього захворювання найбільшою мірою страждають дорослі плодоносні рослини в умовах теплиць. Листя огірка, починаючи з нижнього ярусу, в'януть, жовтіють і повисають. Прикоренева частина стебла і коріння буріють і размочаливаются, при цьому молоді мичкуваті корені не утворюються. Рослини засихають і повністю гинуть.

Коренева гниль огірка може бути виявлена на розсаді у вигляді побуріння і стоншення стебел та коренів, при цьому сім'ядолі і молоді листки в'януть, що так само призводить до загибелі рослин.
Збудники, в основному гриби з роду Фузариум, поселяються тільки на ослаблених з якихось причин рослинам. В результаті різких коливань температури дня і ночі, при поливі холодною водою, при внесення надмірних доз азотних добрив, при високій температурі (35 °C) і підвищеної вологості грунту, при різкому зниженні температури грунту менше 17 °C і т. п.
Інфекція може бути занесена в теплиці з грунтовими сумішами під час заміни грунтів або при входженні в теплицю в брудному одязі та взутті. Надалі вона зберігається і накопичується в грунті.
З захисних мір, що обмежують інфекційний потенціал в теплиці, необхідно проводити дезінфекцію грунту (що дуже клопітно і дорого), або замінювати грунт (що хоч і важко, але цілком доступно). Для лікування кореневої гнилі огірка і підвищення фунгистазиса грунту з метою попередження кореневих гнилей, в неї потрібно вносити біопрепарат триходермін» (виробляється на основі гриба Триходерма, є жорстким антагоністом для гриба Фузаріуму). Також слід суворо дотримуватися необхідні режими обробітку рослин.