Агротехніка вирощування гороху
Поширеність культури обумовлена як її корисними властивостями, так і простою технологією вирощування гороху. Це холодостійка рослина не вимоглива до складу і родючості грунту, а наявність на коренях бульбочкових бактерій, збагачують землю азотом, роблять його гарним попередником для всіх овочевих культур. Однак для отримання високих урожаїв необхідно враховувати деякі особливості агротехніки гороху.
Місце для посадки повинно бути сонячним, при недоліку освітлення знижується врожайність, погіршуються смакові якості лопаток і насіння.
Рослина непогано розвивається на будь-яких ґрунтах, крім кислих, які необхідно попередньо провапнувати.
Посадку насіння гороху проводять якомога раніше, в квітні, коли на землі ще достатньо вологи, необхідної для проростання горошин. Температура повітря при цьому не має великого значення, так як зерна проростають при +1 - +2°С, сходи переносять пониження температури до - 6°С.
Насіння садять рядками, через 5-6 см з міжряддями в 15-20 см. Глибина загортання - 3-4 см, при більш дрібній посадці зерна викльовують птиці.

Рослини необхідно регулярно поливати, оскільки недолік вологи викликає опадання квітів, зав'язей. Однак застій ґрунтових вод шкідливий, так як викликає загнивання кореневої системи, що залягає на глибину до 1,5 м.
При правильній передпосівної підготовки грунту підгодівлі не потрібні. Рослина має потребу в додатковому харчуванні тільки спочатку, до цвітіння, після чого бульбочкові бактерії на коренях почнуть засвоювати атмосферний азот. Найкраще горох розвивається при заправці грунту органікою під попередню культуру. Безпосереднє внесення гною викликає збільшення зеленої маси на шкоду цвітінню і зав'язування плодів. Перепревшую органіку допустимо вносити тільки при осінній перекопуванні. Навесні при необхідності сходи можна підгодувати мінеральними азотними добривами.

Збирання гороху на зерно справляють одноразово при дозріванні 70% урожаю, для використання в свіжому вигляді або консервації - багаторазово, через кілька днів, лопатки цукрових сортів - через 1-2 дні.
Особливості вирощування гороху на дачній ділянці
Однією з поширених і улюблених культур, вирощуваних на дачах, є горох. Посадка і догляд за ним у цьому випадку багато в чому аналогічний таким в промислових масштабах, але має і низку відмінностей.
При вирощуванні гороху на дачі недолік грунтової вологи в період появи сходів можна компенсувати рясними поливами, тому для продовження часу використання овочів у свіжому вигляді його садять в кілька строків з інтервалом у 10 днів. Останній термін посадки гороху - кінець травня, так як рослина краще плодоносить при довгому світловому дні. Для кращого проростання насіння їх попередньо замочують на 12-18 годин, регулярно змінюючи воду кожні 3-4 години, а невелика кількість пророщують у вологому тканини.

Масштаби вирощування культури на дачній або присадибній ділянці невеликі, тому можна використати високорослі, а отже, більш врожайні сорти. Для них необхідна опора у вигляді тичин, сіток і т.д., яку не можна забезпечити на полі при промисловому вирощуванні гороху.
Ще один цікавий агротехнічний прийом, характерний для невеликих обсягів виробництва овочів - спільні посадки культур. Це дозволяє не тільки отримати більший врожай з меншої площі, але, при правильному підборі рослин - сусідів, поліпшити умови для кожного з них. Помічено, що горох добре поєднується з морквою, кукурудзою, при цьому, як скоростигла культура, не конкурує з ними за поживні речовини в початковий період росту, так як в цей час ущільнюють рослини розвиваються повільно, а в подальшому навпаки збагачує грунт азотом. Що стосується посадки картоплі з горохом, на цей рахунок у різних авторів різні думки. Ті, хто вважає таке сусідство доцільним, рекомендують висаджувати його одночасно з картоплею прямо в лунку.

В іншому догляд за горохом на дачній ділянці такий же, як і при вирощуванні на полях.
Вирощування гороху в домашніх умовах
Для вирощування гороху в домашніх умовах використовують цукрові сорти, у яких в їжу вживаються зелені лопатки. Рослини розміщують на балконах і лоджіях. Горошини висаджують на глибину 2-3 см в ящики або горщики, заповнені вологим рихлим грунтом, з відстанню 5-6 см. При недостатньому розвитку сходи підгодовують слабким розчином азотних добрив. По досягненні 10-15 см у висоту рослин забезпечують опору, наприклад, розвішують великими комірками сітку, і далі регулярно направляють окремі екземпляри по шпалері так, щоб вони не полегали і не затінювали один одного. В іншому догляд полягає в своєчасних поливах і розпушування. До цвітіння поливають помірно, так як при надлишку води рослини изнеживаются, а після появи квітів і формування стручків - більш рясно. Підживлення гороху не потрібні, для його розвитку досить азоту, засвоюваного з повітря розташованими на коренях бульбочкових бактерій.

Рослина вимагає хорошої освітленості, тому при вирощуванні в кімнаті в зимовий час його застосовують не для отримання стручків і насіння, а заради соковитої зелені, вживається в їжу в якості салату. Насіння гороху проростають швидше і дають більше зеленої маси, ніж традиційні цибуля і салат, а за змістом корисних речовин вони можуть посперечатися з будь-овочевою культурою: в 100 г молодих пагонів міститься добова доза вітаміну C. Для вирощування на зелень рекомендуються низькорослі сорти з товстими м'ясистими листям, які висаджують в кілька строків невеликими порціями. Сама смачна і соковита зелень у рослин в фазі 3-5 листків. Далі, після того, як стебло огрубіє, його зрізають, після чого відростають пагони можна також використовувати в їжу.