Вирощування розсади огірків для теплиці
Правильне вирощування розсади огірка для теплиці включає в себе комплекс агротехнічних заходів, які дозволяють отримати міцні і загартовані сіянці. Важлива не тільки правильна посадка насіння на розсаду огірка, але і її полив, підживлення та процедури загартовування.
Розсадний метод дозволяє одержувати врожай огірка у відкритому грунті на 15-20 днів раніше, ніж при посіві насінням. Під плівковими укриттями і в плівкових теплицях огірок слід вирощувати тільки через розсаду.
Починають підготовку розсади для відкритого ґрунту за 15-20 днів, а для захищеного - за 25-30 днів до висадки на постійне місце.
Посадка насіння огірків на розсаду
Для посадки насіння огірків на розсаду краще використовувати матеріал дво-, трирічного віку. Якщо на куплених пакетиках з насінням не зазначено, що насіння пройшли передпосівну обробку, то це треба зробити самим.
Про підготовку насіння до посіву сказано вище. Підготовлені насіння пророщують у вологому середовищі і висівають у горщики. Для захищеного грунту горщики повинні бути діаметром не менше 12-15 см і такої ж висоти, а для відкритого грунту вони можуть бути і меншого розміру. Горщики заповнюються живильною сумішшю, що складається з 2 частин торфу, 2 частин перегною, 1 частини дернової землі і 0,5 частини піску.
Насіння зашпаровують на глибину 2-2,5 см. Посіви поливають теплою водою, горщики ставлять в тепле місце і накривають плівкою. До появи сходів температура повинна бути на рівні 26-27 °C. Як тільки почнуть з'являтися сходи, плівку знімають, а горщики переносять на добре освітлене і відносно прохолодне місце (18-19 °C) на 2-3 дні. Надалі в сонячні дні температура повітря повинна бути 21-23 °C, в похмурі дні 19-20 °C, вночі 18-19 °C; температура в зоні коренів 20-22 °C.
Полив і підживлення розсади огірків в теплиці
Полив розсади огірків проводять по мірі необхідності. Особливо багато води в сонячні дні.
Перша підживлення розсади огірків в теплиці проводиться через 10 днів після сходів. Її краще дати органічну (пташиний послід або коров'як з розведенням 1:10, і з додаванням 30 г суперфосфат 10 л розчину коров'яку). Другу підгодівлю проводять через 7 - 10 днів після першої. У 10 л розчиняють 30 г суперфосфату, 15 г сульфату калію (але ніяк не хлористого калію або калійної солі, так як огірок негативно реагує на хлор) і 5 г сульфату магнію. Замість них можна використовувати кристаллин або кристаллон (повністю розчинні безбалластные добрива), витрачаючи їх не більше 50 г на 10 л води.
Одночасно з другої підгодівлею починають проводити загартування розсади. Її треба проводити з великою обережністю, поступово привчаючи ніжні рослини до менш сприятливим умовам середовища.
Якщо розсада вирощується в парниках, то знімають рами, якщо в теплицях піднімають бічні огородження, а якщо на підвіконнях, то виносять на лоджію або балкон.
При загартування допомагає нетканий укривний матеріал (лутрасил, спанбонд тощо). Під ними добре зберігається волога, вони оберігають рослини від опіків.
Висадка розсади огірків у теплицю
Готова до висадки розсада повинна мати 2-3 (для відкритого ґрунту) і 4-5 (для плівкових укриттів і теплиць) добре розвинених справжніх листків. Вона повинна бути не витягується, з міцним кремезним стеблом.
Висадка розсади огірків у теплицю проводиться після того, як минуть заморозки на ґрунті. Для запобігання витягування розсади треба поліпшити світлові умови, знизити температуру і скоротити поливи.