Види городнього лука: посадка і догляд
В даний час у розпорядженні дачника знаходяться різні види городньої цибулі. Кожен з них має певні особливості вирощування і вживання в їжу. Ми пропонуємо вам вила цибулі з фото і детальним описом. Наведено основні прийоми агротехніки.
Цибуля шніт: фото та опис
Цей вид цибулі має трубчасті шилоподібні листя, що досягають висоти понад 30 див. Листя ніжні на смак, по живильній та дієтичної цінності перевершують всі інші види цибулі.
Рослини цибулі шніт дуже декоративні - відрізняються густим листям і красивими червоно-фіолетовими суцвіттями.
Поширені сорти цибулі шніт на фото:
![]() Медонос |
![]() Чемал |
Розмножують його посівом насіння і діленням куща. Агротехніка обробітку шніт-цибулі як у цибулі-батуна.
Цибуля батун: фото, сорти, посадка і догляд
На фото нижче цибуля батун представлений в різні періоди вегетації. Посадка цибулі батун може здійснюватись протягом всього теплого сезону. Він вирощується заради зелених листків, які за своїми поживними якостями майже не поступаються репчатому луку, але за смаком дещо грубіше. Цінність батун полягає в тому, що для вирощування пера не треба витрачати посадковий матеріал (вибірок, сіянка), при цьому можна отримувати врожай протягом 4 років, застосовуючи лише багаторазову зрізання листя.

Цибуля батун висівають рано навесні або в липні, коли дозріває насіння. Рядки розташовують через 25 см, насіння загортають на глибину 1,5 см, потім рядки мульчують.
На 1 м2 при посіві витрачають до 1 г насіння. Догляд проводять такий же, як і за ріпчастою цибулею.
У рік посіву листя не зрізають, щоб не послаблювати рослини, а в наступні роки листя зрізають в міру їх відростання. Після кожної зрізування рослини поливають і підживлюють.
Останній раз зрізання проводять не пізніше початку серпня. Догляд за цибулею батун простий і не вимагає багато часу і сил. Досить своєчасно поливати і підгодовувати рослини азотними добривами.
В нашій зоні найбільш поширені селекційні сорти цибулі батун:
![]() Квітневий |
![]() Травневий |
![]() Салатний 35 |
![]() Грибовський 21 |
Багатоярусна цибуля
У цього виду городнього лука в суцвітті замість насіння утворюються повітряні цибулинки-бульбочки, які розташовуються в 4 яруси.
У першому ярусі бульбочки великі - 2,5 см, в наступних ярусах вони дрібніше. В їжу вони не використовуються із-за високого вмісту в них ефірних масел.
Розмножується багатоярусна цибуля вегетативно за допомогою повітряних цибулинок або поділом куща. Бульбочки не мають періоду спокою, тому їх можна садити відразу після дозрівання. Листя мають ніжний смак і містять багато вітамінів, особливо аскорбінової кислоти (вітаміну С).
Багатоярусна цибуля володіє високою морозостійкістю, добре переносить навіть малосніжні зими, відростання пера у нього відбувається раніше, ніж у цибулі-батуна на 10 днів.

З селекційних сортів в нашій зоні найбільш поширені: Ликова, Одеський зимовий. На одному місці багатоярусна цибуля може вирощуватися протягом 7 років.
Повітряні цибулини висаджують відразу ж після збирання (серпень) або дещо пізніше, але з умовою, щоб до настання холодів вони змогли б добре вкоренитися. Між рядами дають 30 см, в ряду по 15 см, зверху над цибулинкою повинно бути два сантиметра землі. Навесні перезимовані рослини проріджують у ряді на 20 див. Догляд за багатоярусною цибулею такий же, як і за цибулею-батуном. Протягом літа проводять 3 зрізання пера.