Вибір дерев для саду
При виборі декоративних порід дерев потрібно враховувати їх зовнішній вигляд і садити на такій відстані одне від іншого, щоб крони не перепліталися і не виходили за межі ділянки (з боку сусідів). На маленькій ділянці кращі дерева з пірамідальною кроною (ялина, кипарис), на великих - з розкидистою (клен, липа).
Хвойні породи дерев і чагарників - туя, ялина, сосна, кипарис, ялівець декоративні в будь-який час року, але особливо взимку. Ми недооцінюємо хвойні рослини, а адже вони дуже декоративні. Хвойне дерево або чагарник надають ділянці особлива шляхетність, декоратори обов'язково включають їх у самі вишукані композиції. Не можна забувати і про те, що фітонциди, що виділяються хвоєю, знезаражують і очищають повітря.
Деревні декоративні породи садити потрібно строго за планом з урахуванням їх розмірів у дорослому стані. Кущ бузку, наприклад, буде гарний і в тихому куточку, і біля тераси або ганку, і біля садової хвіртки, а блакитну ялину або березу краще розмістити в зоні відпочинку.
Слідом за деревами садять у відповідності з розробленим планом чагарники. Серед великого їх розмаїття цінніші вічнозелені породи - хвойні, магонія падуболиста, лавр, самшит. Їх краще не збирати в одному місці, а розосередити по всій ділянці. Таке розташування чагарників додасть саду певну закінченість і збереже його гармонію. При підборі декоративних чагарників для змішаних груп позначте кожну рослину цифрами від 1 до 12 відповідно місяців, коли вони виглядають найбільш привабливо. Це допоможе швидше скомпонувати ту чи іншу групу за термінами цвітіння.
Посадку багаторічних трав'янистих рослин планують так само, як і чагарників. Доповнюють композиції літниками. Дуже важливо правильно підібрати рослини, що цвітуть одночасно. На невеликих ділянках перевага віддається рослинам з тривалим періодом цвітіння.
Живі огорожі. Кому з садівників не доводилося стикатися з труднощами в придбанні будівельних матеріалів? Штахетник зараз також у дефіциті. Альтернатива паркану дерев'яній або металевій сітці - живопліт з кущів. По надійності вона не поступається традиційним матеріалам і виглядає дуже красиво. Зелена стіна надійно захистить ділянку не тільки від сторонніх поглядів, але також від вуличного шуму, пилу, вітру. Її можна зробити будь-якої висоти і густоти.
Єдиний недолік живоплоту в тому, що її потрібно постійно стригти, хоча цілком припустимі вільні зарості якого-небудь густого чагарнику, які, до речі, є відмінним місцем для гніздування корисних птахів. Деякий відхід потрібно і рослинам - підживлення, розпушування, прополка, обрізка, але адже і штахетник потрібно час від часу ремонтувати, фарбувати. Живоплоти при регулярному догляді дуже довговічні, особливо якщо вони з хвойних порід.
Якщо використовувати для посадки чагарники з їстівними плодами - шипшина, барбарис, ліщина, глід, то з такого "забору" можна робити заготовки на зиму. Красивоцветущие породи - троянди, форзиція, жимолость, олеандр (на півдні), калина - створять додатковий декоративний ефект.
Для створення непроникних зелених стін підходять хвойні породи - туя, ялівець, ялина, тисі, кипарисовик. Їм можна надати бажану форму стрижкою або залишити в природному стані. З листяних порід для низьких і середньої висоти огорож (від 40 до 200 см) підходять барбарис, аґрус, самшит, бересклет, спірея, жимолость, магонія падуболиста, лавровишня, кизильник, шипшина; для високих (понад 200 см) - бірючина, бузок, декоративна яблуня, глід, верба, калина, свидина.
Основна проблема - посадковий матеріал. Якщо немає можливості придбати саджанці в розсаднику, то потрібну кількість їх можна виростити й самим з живців або насіння. З насіння можна виростити шипшина, глід, яблуню, а здерев'янілими живцями (їх нарізають ранньою весною і висаджують у парники) розмножуються тополя, верба, смородина, таволга, дерен, жимолость. Кореневою порослю швидко розмножується бузок, шипшина, яблуня, аронія.
Садять живопліт зазвичай у два ряди в шаховому порядку. Викопують траншею шириною 60-90 см, на її ділянці довжиною 1 м розміщують від 1 до 4 рослин залежно від їх розмірів у дорослому стані. Перший раз чагарник стрижуть на другий рік після посадки, а потім - щорічно по 2-3 рази за сезон, зазвичай навесні і восени.