Торф'яні ґрунти
Колір більшості торф'яних грунтів - темний, майже чорний, що радує недосвідчених садівників, які вважають це ознакою родючості. Торф навіть часто завозять на ділянки і вносять у грунт як цінне добриво. Насправді торф зовсім не добриво. Торф'яні ґрунти, дійсно, родючі, але це потенційне родючість. Поживні речовини для рослин, зокрема головні з них - азот, в таких грунтах знаходяться у зв'язаному стані і не можуть використовуватися рослинами. Перехід цих речовин в процесі окультурення ґрунту у засвоювані рослинами форми (грунтовий гумус) відбувається поступово, протягом багатьох років. Тому окультурення торфовищ зводиться не тільки до їх осушення, але і збагачення поживними речовинами за допомогою органічних і мінеральних добрив. Більшість болотних ґрунтів бідно міддю (необхідний для рослин мікроелемент). Отже, при внесенні мінеральних добрив треба вибирати такі, які містять цей мікроелемент.
Торф'яні ґрунти - холодні. Взимку вони сильно промерзає, а навесні відтають дуже повільно. Посадки, особливо молоді, доводиться додатково утеплювати снігом, весною видаляти його.
З часом торфовища перетворюються в родючі грунти, на яких можна отримувати багаті врожаї і овочів, плодів і ягід.
У південних районах досить часто зустрічаються ґрунти, майже суцільно складаються з каміння і щебеню. Їх називають скелетними. Щоб зробити таку грунт придатною для життя рослин, доводиться вибирати з верхнього півметрового шару великі і середні камені і насипати родючий шар землі не менше 15-20 см для вирощування овочевих, ягідних і квіткових культур. Для дерев і чагарників у таких випадках доцільніше копати глибокі посадкові ями і додавати туди землю разом з органічними добривами.
Але навіть такі безплідні землі, як кам'янисті, ще не найгірші. Набагато більше труднощів виникає при освоєнні засолених ґрунтів. Вони мають лужну реакцію середовища, велику щільність, у вологому стані ці ґрунти в'язкі, а в сухому - розтріскуються, розриваючи при цьому коріння рослин. Для поліпшення солонцюватих ґрунтів зазвичай вносять гіпс і фосфогіпс, при вторинному засоленні ґрунтовими водами будують дорогий дренаж.
За механічним складом все ґрунту ділять на три групи: піщані і супіщані, легко - і середньосуглинкові, важкосуглинисті та глинисті. Більшість культур краще росте на легких і середніх суглинках. Піщані ж і супіщані ґрунти погано тримають воду. На важких суглинках і глинах рослини, навпаки, страждають від надлишку вологи. Окультурення піщаних грунтів зводиться до внесення в них глини, а структуру глинистих ґрунтів покращують домішками піску. Садівники, отримавши присутніх колись ділянки з важкими глинистими ґрунтами, розповідають, що за 25 років вони завезли близько 5 машин піску. Розсипали пісок разом з добривами по поверхні перед пере кнопкою, додавали в посадочні ями, просто розкидали по поверхні В результаті за цей термін верхні шари грунту на ділянці перетворилися з глинистих в суглинні.
Окультурення будь-яких грунтів неможливо без добрив, особливо органічних, які не тільки заповнюють недолік поживних речовин, але і покращують фізичні властивості ґрунту.
Гній та пташиний послід на важких грунтах краще вносити восени під перекопування, а на легких - навесні (евіно) гній і курячий послід у свіжому вигляді застосовувати не можна). Альтернативою етил добрив є компост. Його готують з будь-яких рослинних залишків і кухонних відходів протягом декількох місяців (кореневищні бур'яни начебто пирію класти не рекомендується).
Прошарку торфу, гною, фекалій, мінеральних добрив та золи покращують якість компосту.
Зеленим добривом називають ряд рослин із сімейства бобових - люпин, фацелію, сераделлу, буркун, конюшина, які у фазі бутонізації закопують у ґрунт. Перегниваючи, залишки цих рослин збагачують грунт органічною речовиною і азотом, який засвоюється з атмосфери (властивість всіх бобових культур). Результат впливу на ґрунт, наприклад, люпину такий же, як гною.
Прекрасним добривом, особливо для кислих ґрунтів, є деревна зола. Найкращою вважається зола листяних порід дерев (берези) та соняшнику.
Мінеральні добрива не покращують структуру грунту і не збагачують її гумусом, але зате швидко забезпечують живлення рослин. У перший період освоєння ділянки, особливо при нестачі органіки, застосування їх у розумних межах просто необхідно.
Є ще один спосіб підвищення родючості ґрунту - розведення дощових черв'яків. Саме вони переробляють компости, перетворюючи сухі рослинні рештки в найбільш цінні форми гумусу. Вчені вважають, що знамениті наші чорноземи створені в основному діяльністю черв'яків.
Джерелом живлення черв'яків крім органічних залишків є ґрунтова мікрофлора та мікрофауна. Черв'яки поглинають величезну кількість бактерій, у тому числі і патогенних, водоростей, грибів з їх суперечками, найпростіших організмів і нематод. В результаті грунт знезаражується і одночасно збагачується азотом, фосфором, калієм - основними елементами живлення рослин і біологічно активними речовинами, що містяться в копролітах (виділеннях) цих тварин. Черв'яки здатні також мелиорировать грунт, покращувати її структуру і фізичні властивості.
За добу черв'як пропускає через себе масу землі з органікою, дорівнює її власній масі. У розрахунку на 1 м2 це виходить приблизно 50 м, а за літо - до 10 кг. протягом літа 100 черв'яків на 1 м2 прокладають майже кілометр ходів, роблячи грунт пухкої, водо - і повітропроникною.
Чим більше дощових черв'яків буде на вашій ділянці, тим вагомішими будуть врожаї. Як же збільшити чисельність черв'яків? Зробити це досить просто.
В тінистому місці вирийте канаву, закладіть туди напівперепрілий гній або сухе листя і киньте 2-3 жмені черв'яків. Прикрийте їх таким же субстратом, а зверху покладіть яку-небудь рогожку. Періодично зволожуйте розплідник, на зиму утепліть його. На наступний рік він буде кишіти хробаками, а субстрат перетвориться в чудовий перегній. Черв'яків розкидайте по ділянці, розплідник ж завантажте знову.
Ґрунт - живий організм. Бережіть її, як і все живе, примножуйте її багатства, й ваші старання окупляться сторицею.