Карбамідо-аміачна селітра
Виробляються марки КАС-28, КАС-30, КАС-32, в яких масова частка азоту становить відповідно 28,30, 32%. КАС-32 кристалізується при 0oС, тоді як КАС-30 - при -9oС, а КАС-28 до -17oС. Тому в холодну погоду краще використовувати КАС-28.
Всі форми добрива не леткі і не викликають втрат азоту, тому його можна вносити поверхнево без вкопуванн в грунт. Азотна і аміачна форми є, безпосередньо, доступні для рослин. Спочатку засвоюється нітратний азот, який дуже рухливий у ґрунті. Аміачний азот затримується в грунті і не вимивається в більш глибокі шари. При внесенні карбамідо-аміачної селітри в грунт ця форма акумулюється в орному шарі і стає доступною для рослин протягом вегетації. Частина аміачної форми перетворюється у нітратну форму. Така система засвоєння азоту робить карбамідо-аміачну суміш добривом швидкого і тривалої дії.
Карбамідо-аміачна суміш має широкий спектр використання - для прикореневого підживлення рослин, основного внесення під оранку і передпосівну культивацію, для внесення на поверхню грунту до сівби або після сівби.
Карбамідо-аміачну селітру не рекомендується застосовувати для стандартного листкового внесення (живлення через листя).
При внесенні досягається висока точність дозування і рівномірність розміщення на поверхні грунту. Використання карбамідо-аміачну селітру можна поєднувати з мікроелементами, пестицидами, регуляторами росту рослин, що мінімізує витрати на їх застосування.
100 кг КАС-28 містить 28 кг азоту (N28), 100 дм3 містить 35,8 кг азоту (N36) і відповідно 128 кг КАС-28.
Правила внесення карбамідо-аміачних сумішей:
- Добрива вносять спеціально обладнаними обприскувачами. Добриво має контакт тільки з кислотостійким металом і керамічним розпилювачем. Карбамідо-аміачна селітра вноситься за допомогою спеціальних розпилювачів з великими отворами або розгалужених труб, службовців для рядкового внесення. Робочий тиск в обприскувачі повинен бути низьким.
- На відміну від пестицидів і добрив для листкового внесення (карбамід, MgS04 + H20), що передбачають ретельний рівномірне розпилення рідини і повне покриття нею поверхні листя, карбамідо-аміачна селітра вноситься повністю іншим способом. Розпилювачі повинні формувати великі краплі розчину, які під своєю вагою падають (капають) з листя на грунт. Цей спосіб зменшує покриття розчином листової поверхні і запобігає її пошкодження (опіків).
- Карбамідо-аміачна суміш вноситься тільки на суху поверхню. На вологих рослинах навіть великі краплі розчину не стікають на ґрунт, що призводить до опіків. Тому, не можна вносити карбамідо-аміачну селітру після дощу, ввечері і вранці, коли є роса.
- Краще вносити карбамідо-аміачну суміш з допомогою спеціальних розливних труб, особливо на широкорядних посівах, на схильних до опіків культурах в пізніх фазах вегетації.
- Карбамідо-аміачну селітру можна розчиняти у воді з метою зменшення гектарної норми азоту і таким розчином обприскувати рослини. Є великий ризик обпалити рослини (викликати опіки). Більше непорозумінь щодо внесення карбамідо-аміачної селітри пов'язана власне з тим, що це добриво помилково роблять так, як пестициди.
Карбамідо-аміачну суміш рекомендується застосовувати в технології вирощування озимої пшениці, для позакореневого підживлення за такою схемою:
- підживлення проводиться в період весняного відновлення вегетації в дозі N30 60;
- у фазі виходу в трубку - N30;
- на початку дозрівання - об'єм робочого розчину має бути не менше 200-300 л/га