Довгоносик п'ятиточковий (Tychius quinquepunctatus)
Тип шкідника: Шкідник зернових бобових культур
Ряд: жесткокрылые - Coleoptera
Сім'я: довгоносики - Curculionidae
Поширений повсюдно. Пошкоджує горох , сочевицю та ін.
Жук розміром 3,5-4 мм, зверху густо вкритий червоними блискучими лусочками, нижня сторона тіла вкрита білими лусочками, на кожному з надкрил-по дві плями. Личинка розміром 6-7 мм, светложелтого, голова коричневий, тіло трохи зігнуте.
Зимують жуки, іноді-недорозвинені личинки в грунті або під рештками рослин. З місць зимівлі жуки виходять у першій половині травня при прогріванні верхнього шару ґрунту до температури понад 12 ° С. Активна міграція жуків спостерігається з появою сходів гороху. Додаткове живлення відбувається крім бобових на редьці польовий, багаторічних травах, кормових бобах. Жуки вигризають на стеблах і листках ямки діаметром до 5 мм. Такі ж вони вигризають ямки на стулках бобів гороху і квасолі. Масове заселення цих культур відбувається наприкінці травні-першій половині червня. Яйця по 3-7 штук відкладають всередину боба крізь отвір. Плодючість-до 60 яєць. Через 5-7 діб відроджуються личинки, які прогризають оболонку зерна і виїдають вміст. Живляться личинки близько місяця. З боба в боб личинки не переходять. Завершивши розвиток, личинки прогризають в стулці боба отвір, падають на землю, де у верхніх шарах ґрунту утворюють колиску, в якій заляльковуються. У серпні-вересні формуються молоді жуки, які залишаються в землі на глибині до 6 см до весни. За рік розвивається одна генерація. Пошкодження жуками сім'ядолей і стебел призводить до засихання рослин. Пошкоджені боби деформуються і припиняють розвиток.
Заходи захисту. Лущення стерні і рання оранка. Розміщення на полях сівозмін гороху на відстані не менше 500 м від вогнищ масового розмноження довгоносика у попередньому році. При чисельності понад 10-15 жуків на 1 м2-Обробка сходів гороху інсектицидами.