Капустяна міль (Plutella maculipennis)
Тип шкідника: Шкідник капустяних культур
Ряд: лускокрилі - Lepidoptera
Сім'я: Серпокрыл молі - Plutellidae
Зустрічається повсюдно. Зона високої шкодочинності охоплює лісостепові та степові області. Пошкоджує капусту, редиску, редьку, ріпу, ріпак, турнепс, гірчицю, брукву, хрін та інші рослини родини капустяних.
Метелик має розмах крил 12-17 мм, передні крила вузькі, сіро-коричневі, по задньому краю проходить біла або жовтувата смуга, яка при складанні крил утворює малюнок у вигляді ромба; задні крила сріблясто-сірі з довгою бахромою; вусики з 35-37 члениками, в стані спокою витягнуті вперед. Яйце розміром 0,4-0,5 мм, овальне, трохи сплющене, блідо-зелене. Гусениця-8-11 мм, зелена, з невеликими чорними плямами і рідкісними чорними щетинками, тіло її трохи веретеноподібне. Лялечка-6-9 мм, блідо-зелена, пізніше темніє. Кокон розміром 8 мм, веретеноподібний, сріблясто-білий.
Зимує лялечка, на півдні-частково метелик на бур'янах та рослинних рештках. Виліт імаго відбувається в квітні-початку травня. Виходять метелики з цілком розвиненими статевими органами і відразу починають паруватися.
Самка відкладає яйця по одному або невеликими групами (2-4), на нижню сторону листя або живці. Плодючість-70-165 яєць. Гусениці, вилуплюються через 3-7 діб, вгризаються в паренхіму листків і роблять у них короткі ходи. Через 3-4 діб гусениці залишають міни і розміщуються переважно з нижнього боку листків, утворюючи тонкі павутинні гнізда, в яких відбувається перше линяння. Надалі гусениці вигризають невеликі ділянки листової тканини, не впливаючи на верхню кутикулу. Такі пошкодження мають вигляд «віконець». Гусениці дуже рухливі, вони швидко крутяться й падають з листу, звисаючи на павутинці.
Нижній температурний поріг розвитку яєць становить 8 °С, гусениць-5,4 °С, лялечок-9 °С. Сума ефективних температур для повного циклу розвитку одного покоління дорівнює 380-416 °С.
Гусениці розвиваються 9-15 діб і заляльковуються в білому напівпрозорому павутинний кокон. Через 7-14 діб виходять метелики другого покоління. Метелики капустяної молі живуть в середньому 17-30 доби. Літають в сутінках, живляться на квітках капустяних рослин. На півночі Росії капустяна міль має 2-3 покоління, на півдні-4-5. Покоління нечітко розмежовані, тому шкідник зустрічається на рослинах у різних стадіях розвитку одночасно. Повний цикл розвитку капустяної молі триває 25-35 діб. На капусті небезпечними є пошкодження у фазі утворення кільця («сердечка»).
Відомо 102 ентомофага капустяної молі. Паразитує В яйцях Trichogramma everesceus Wetk, основними паразитами гусениць є Apanteles plutella Kurd та ін. Гусениці і лялечки уражаються грибними і бактеріальними хворобами.
Заходи захисту. Знищення рослинних залишків, на яких зимує капустяна міль. Глибока зяблева оранка. Боротьба з бур'янами з родини капустяних. При заселенні 10% рослин і чисельності, що перевищує 4-5 гусениць на одну рослину, доцільно проводити обприскування біопрепаратами або інсектицидами.