Пшенична муха (Phorbia securis)
Тип шкідника: Шкідник зернових злакових культур
Ряд: двокрилі - Diptera
Сім'я: квіткові мухи - Anthomyidae
У Росії поширена повсюдно. Схожа за морфологічними і біологічними ознаками з ярої мухою - PhorbiagenitalisSchnab. Деякі дослідники ярої називають саме пшеничне муху.
Імаго 4 - 5,2 мм завдовжки, груди і вилиці слабко припорошені з бурою пилком. Крила темні, задимлені.
Яйця білі, еліпсовидні, довжиною 1,2 мм.
Личинка третього (останнього) віку 6 - 8 мм, форма тіла майже циліндрична, забарвлення від білого до жовтого кольору.
Пупарії чорно-коричневі або бурі, довжиною 4,5 - 5,5 мм.
Зимує в стадії пупарії в грунті на глибині 2 - 3 см або у стеблах озимих злаків.
Виліт мух починається дуже рано, протягом першої половини квітня. Літає разом з ярої мухою. Яйця самки відкладають за пазуху листків нерозкущеных рослин і на бічні пагони слабо розлогими посівів озимих, а також за піхви першого листка ярових. Розвиток яйця триває 2 - 8 діб. Личинка проникає всередину втечі і робить спіральний хід до конуса росту або зародку колоса, виїдаючи на своєму шляху всі ніжні тканини. Внаслідок ушкоджень жовтіє і засихає центральний листок, пагін пригнічується і відмирає. У разі пошкодження ярих до початку кущіння зазвичай гине вся рослина.
Розвиток личинки триває 20 - 30 діб, після чого вона утворює пупарії в поверхневому шарі ґрунту, зрідка - в пошкоджених стеблах. В кінці серпня - протягом вересня з більшості пупарий вилітають мухи другого покоління. Частина личинок в пупариях знаходиться у стані діапаузи до весни наступного року. Мухи осіннього покоління разом з ярої мухою заселяють сходи озимих, де розвиваються і викликають пошкодження, аналогічні пошкоджень весняним поколінням ярових. Личинки, що завершили живлення, створюють пупарії і зимують у полеглих стеблах.
Заходи захисту. Лущення стерні слідом за збиранням урожаю і зяблевої оранки. При значній чисельності мух рекомендується провести обробки крайових смуг полів інсектицидами - початку масового літа і надалі через 8 - 10 діб. Для захисту озимих застосовують також обробку насіння інсектицидами.